Suomalaisista 92 % seuraa sanoma- ja aikakauslehtiä viikoittain ja lukemisvälineenä suosituimman paikkaa pitää edelleen painettu lehti. Matkapuhelimen suosio on kasvanut ja se on ohittanut hienoisesti tietokoneen. Lukemisvälineet ovat monipuolistuneet, mutta aikakauslehtien ja sanomalehtien sisältö kiinnostaa lähes kaikkia suomalaisia joka viikko.
Painettuna lehteään lukee viikoittain 75 % ja digitaalisena 65 % vastaajista. Digitaalisen lukemisen tavoista digitaalinen näköislehden kasvu jatkuu.
Mainontaan suhtaudutaan niinikään positiivisimmin painetussa lehdessä. Painetussa sanomalehdessä olevaan mainontaan suhtautui positiivisesti 78 % ja painetussa aikakauslehdessä olevaan mainontaan 67 % vastaajista.
Lähde: KMT syksy 2017/kevät 2018